Konut Kredisi Almadan Ev Alma Rehberi

Konut Kredisi Almadan Ev Alma Rehberi
Emlak Trendleri

Konut Kredisi Almadan Ev Alma Rehberi

3.06.2019

Konut kredisi ile konut sahibi olmak Türkiye’de konut sahibi olmanın en çok tercih edilen yollarından biridir. Ancak son dönemlerdeki banka faiz oranlarının artış göstermesi kişilerin bu alışkanlıklarından uzaklaştırmıştır. Bankalardan uzaklaşan kişiler senetle konut almaya sıcak bakmaya başlamıştır.

Konut kredisi faizlerinin yüksek oluşu nedeni ile müşteriler senetle konut almak için arayışa başlamışlardır. Bankalara gitmek yerine senetle satış yapılan projelere yönlenmişlerdir. Faiz yükünün altına girmek yatırımcılar konut firmalarının faiz farkı olmadan sunduğu ödeme seçeneklerine yöneliyor. Bu yöneliş konut stoklarının azalmasında oldukça önemli bir rol oynuyor. Senetli ev almak, başlangıçta konut satın almak isteyen müşterinin lehine, inşaat firmalarının da aleyhine gözüküyor. Konut kredisi ile ev almak yerine senetli ev alan müşteriler firmanın rizikosunu da göze almış oluyor. Böyle bir durumda ev alınan inşaat firmalarının güvenirliliği oldukça önemli bir unsur haline geliyor. Güvenilir olmayan, nakit sıkıntısı çeken firmaların projelerinden ev alanların almış olduğu risk, yüksek faiz oranlarıyla konut alan kişilerden daha fazla oluyor.

2018 Ekim ayında senetli ev satışlarında artış

TÜİK Ekim ayı ev satışları incelendiğinde, satışlarda artış gerçekleştiği gözlemlendi. Türkiye genelindeki 2018 Ekim ayı rakamlarına göre satışı yapılan evlerin bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 19,2 artarak 146 bin 536 rakamına yükseldi. İpotekli satışlar yüzde 79,1 oranında azalış göstererek 8 bin 65 oldu. İpotekli ev satışlarının toplam satışların içerisindeki oranı yüzde 5,5 olduğu görüldü. Bu da bu konutların konut kredisi yerine senetle alındığını gösteriyor

Senet ile ev satın alırken dikkat etmeniz gerekenler:

· Senet ile ev satın almayı düşündüğünüz inşaat şirketinin yapmış olduğu önceki projeler incelenmeli.

· Güven duymadığınız bir inşaat firmasından daire almayın.

· Senet ile ev alacağınız projenin ruhsatını Belediye İmar Müdürlüğü’nden mutlaka kontrol edin.

· Projenin inşaat bitirme sigortası olup olmadığını kontrol edin.

· Kat mülkiyeti olmayan projelerden senet ile ev almamaya özen gösterin.

· Teminat almadan senet imzalanmamasına dikkat edilmeli.

· Satın alınacak inşaat şirketinin ekonomik durumunu araştırmak oldukça önemli. Satın alma kararı verirken konusunda uzman olan kişilere danışılarak, inşaat şirketinin ekonomik durumu hakkında bilgi alınmalı. Aksi durumda konut kredisi faizlerinden daha fazla meblağlar ödenebilir.

· Senetlerin her bir taksit için ayrı ayrı hazırlanmasına ve nama yazılı bir şekilde düzenlenmiş olmasına dikkat edilmeli.

· Konut satın alırken mümkünse bir avukattan danışmanlık hizmeti alınmalı.

· Senet ile ev satın alırken ödeme banka üzerinden kurumun ya da kişinin hesabına yapılmalı. Böylelikle elinizde resmi bir ödeme belgesi olur.

· Tapu belgelerinde yazan bilgilerle ödeme yaptığınız kişi ya da firmanın bilgilerinin aynı olmasına dikkat edilmeli.

· Bankaların konut kredisi vermediği projeler tercih edilmemeli.

Emlak8 ile kazanan emlak ofislerinden olmak ister misiniz?

Emlak8, bir asistan gibi hem emlak hem de müşteri portföyünüzü kolayca yönetir ve firmanıza özel internet sitesi sunar.

Emlak8.net sitesinde kurumsal üyeler tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlak8.net'i bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

© Copyright 2011 - 2022 Emlak8.net bir Kod8 projesidir.

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive