2023 'e Kadar 1,5 Milyon Konutun Dönüşümü Sağlanacak

 2023 'e Kadar 1,5 Milyon Konutun Dönüşümü Sağlanacak
Kentsel Dönüşüm

2023 'e Kadar 1,5 Milyon Konutun Dönüşümü Sağlanacak

24.06.2019

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, bakanlık çalışanlarıyla bir araya geldiği iftar programında, çevreyi kirleten hiçbir üretim modeline müsamaha göstermediklerini belirtti.

Bakan Kurum, çevre konularında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşlarıyla iş birliğine gideceklerini söyledi. Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre; Kurum, "Ülke mekansal strateji planının çalışmalarını başlattık ve yıl sonu itibarıyla da büyük bir yol katetmiş olacağız. 2023'e kadar tüm illerimizin mekansal planları hazırlanmış olacak. Tüm yatırımlarımız bu planlar çerçevesinde hayata geçirilecek, çevreye duyarlı sanayileşmenin ve şehirleşmenin önünü sonuna kadar açacağız" ifadelerini kullandı.

Kentsel dönüşüm süreçlerini tamamlayarak şehirleri daha sağlıklı ve güvenli yarınlara taşıyacaklarını söyleyen Murat Kurum, mahalle kültürünün yansıtılmasını ve yatay mimariyi esas alan projeleri yürüteceklerini belirtti. 

Her yıl 300 bin konut ve 2023'e kadar "acil öncelikli" 1,5 milyon konutun dönüşümünü sağlamış olacaklarının altını çizen Kurum, şunları söyledi;

"İnşallah önümüzdeki 20 yılda da tespitlerimiz doğrultusundaki 6,5 milyon konutu dönüştürmüş olacağız. İstanbul başta olmak üzere tüm şehirlerimizde bu dönüşümün hızlı, kararlı bir şekilde yürüteceğiz. Bunları yaparken de artık gelecek vizyonuna uygun, geleceğin şehirleri olarak 'akıllı şehir' uygulamalarını da hayata geçireceğiz. Ülkemizi, coğrafi bilgi endüstrisini kurmuş, yerli ve milli teknolojisini ihraç eden, küresel rekabette öncü bir konuma hep birlikte getireceğiz."

"Hedefimiz 2023'e kadar 3 bin kilometre yeşil yürüyüş yolu"

Türkiye'nin dört bir yanında, bisiklet ve yürüyüş yol ağları projeleri olduğunu söyleyen Bakan Kurum, "Bakanlık olarak çalışıyoruz. Hedefimiz, 2023 yılına kadar 3 bin kilometre bisiklet yolu, 3 bin kilometre yeşil yürüyüş yolu, 60 kilometre çevre dostu sokak ve 60 bin metrekarede gürültü bariyeri projemiz var. Bu projeleri de hızla sizlerle yapacağız." dedi.

Millet bahçesinin artık gündemlerine girdiğini ve her ilde bir millet bahçesi sözlerinin olduğunu anımsatan Kurum,sözlerini şöyle sürdürdü; "Amacımız kişi başı yeşil alan miktarının 15 metrekareye çıkarmak. 2023 yılına geldiğimizde bu hedef doğrultusunda Cumhurbaşkanımızın ve milletimizin bizden beklentisi budur. Bu noktada milletimize sözümüz var. Bu sözümüzü de kararlı bir şekilde tutacağız"

Emlak8 ile kazanan emlak ofislerinden olmak ister misiniz?

Emlak8, bir asistan gibi hem emlak hem de müşteri portföyünüzü kolayca yönetir ve firmanıza özel internet sitesi sunar.

Emlak8.net sitesinde kurumsal üyeler tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlak8.net'i bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

© Copyright 2011 - 2022 Emlak8.net bir Kod8 projesidir.

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive