Toki Çekilişinde Adı Çıkanlar Neler Yapacak?

Toki Çekilişinde Adı Çıkanlar Neler Yapacak?
Emlak Trendleri

Toki Çekilişinde Adı Çıkanlar Neler Yapacak?

7.07.2019

TOKİ 50 bin konut kapsamında kuralar devam ediyor. İstanbul toki kura çekilişleri de geçtiğimiz hafta tamamlandı.Kura da adı çıkanlar bundan sonra nasıl bir yol izleyecek? Sözleşmeler nasıl yapılacak, adı çıkanların cayma hakkı bulunuyor mu, evler ne zaman teslim edilecek?

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) 2019 yılında Türkiye genelinde 50 bin sosyal konut için başvuruları Nisan ayı sonuna kadar almıştı. 637 bin kişinin başvurduğu Türkiye geneli projeler için kuralar çekilmeye başlandı.

Mayıs ayında Ankara için başlayan TOKİ kura çekilişleri Türkiye genelinde Ağustos ayına kadar devam edecek. Geçtiğimiz hafta İstanbul projeleri için kuralar çekilmişti.

Adı çıkanlar sevinç yaşarken bundan sonra ki sürecin onlar adına nasıl devam edecekleri araştırılıyor. Ev teslimleri ne zaman yapılacak? Ödemeler ne zaman başlayacak gibi bir çok soru merak ediliyor.

EmlakPencerem.com olarak TOKİ projelerinde adı çıkan talihliler için bundan sonraki süreç nasıl gelişecek cevaplamaya çalıştık. 

Öncelikle 50 bin sosyal konut projeleri için kuralar yapılmış olsa da henüz tamamlanmış bir proje bulunmuyor. Yani örnek daire ya da inşaatı devam eden bir durum söz konusu değil. Tüm ihaleler yıl içinde tamamlanarak inşaata başlanacak. İnşaatların tamamı maksimum 36 ay içinde bitmiş olacak. Yani teslimler için en az 3 yıl bulunuyor.

Hangi proje için yazıldıysanız ve adınız çıktıysa oradan bir daire sahibi olacaksınız. Ancak inşaatlar tamamlandıktan sonra teslim aşamasında bir kura çekilişi daha yapılacak ve hangi kat hangi daire size çıkarsa onun sahibi olacak ve orada oturabileceksiniz.

2+1 sosyal konutlarda taksitler evin teslim edilmesiyle başlıyor.Yani peşinatınızı yatırdıktan sonra ev teslimine kadar taskit ödemek yok. Oturmaya başladıktan sonra taksitlerinizi ödeyebileceksiniz.3+1 sosyal konutlarda ev taksitleri sözleşmeyi imzaladıktan sonra başlıyor.

İlk etapta kurada adı çıkanlar başvuru yaptıkları banka ile Gayrimenkul Satış Vaadi Sözleşmesi yapacaklar. Adı çıkmayanlar ise peşinatlarını yatırdıkları bankadan isteyebilirler.

Adı kurada çıkmış olsa bile istenen kriterlere uymuyorsanız hakkınız yanacaktır. Örneğin aylık gelirinizin 4.500-4.800 TL'yi aşmaması gibi.

Kura da diyelim ki adınız çıktı ama siz evi almaktan vazgeçmek istiyorsunuz. O zaman da vazgeçebiliyorsunuz. Sözleşme imzalandıktan sonra 14 gün içinde hiç bir ceza ödemeden cayma hakkınız bulunuyor. Ayrıca Sözleşme imzalandıktan sonra evler teslim edilinceye kadar sözleşmeden dönme hakkınız bulunuyor.

2+1 sosyal konut sahipleri borç bitene kadar evlerini başkasına devir edemiyorlar ayrıca kiraya veremezler. 3+1 daire sahipleri ise teslimden 2 yıl sonra evlerini devir edebiliyorlar.
 

Emlak8 ile kazanan emlak ofislerinden olmak ister misiniz?

Emlak8, bir asistan gibi hem emlak hem de müşteri portföyünüzü kolayca yönetir ve firmanıza özel internet sitesi sunar.

Emlak8.net sitesinde kurumsal üyeler tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlak8.net'i bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

© Copyright 2011 - 2022 Emlak8.net bir Kod8 projesidir.

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive