2020'deki konut fiyat tahminleri?

2020'deki konut fiyat tahminleri?
Sektörel

2020'deki konut fiyat tahminleri?

9.12.2019

Bir süredir durağanlaşan emlak sektörü için 2020 tahminleri gelmeye başladı. Uzmanlara göre konut fiyatları 2020 yılında maliyet baskısı nedeniyle artacak.

Konut fiyatlarında 2020 tahminleri uzmanlar tarafından gelmeye başladı. Uzmanlar yükselen inşaat maliyetlerini gerekçe göstererek 2020'de ev fiyatlarının artacağı uyarısında bulundu. Konut kredisi faiz oranlarında indirim bekleyenler için uyarılarda bulunan uzmanlar: “Emlak sektörü 2020 yılında maliyet baskısı altında! Konut fiyatları 2020 yılında artacağı kesin. Hayal ettiğiniz evi bulduğunuz an elinizi çabuk tutun!” diyor.

2020 KONUT FİYATLARI NE OLUR?

Gazete Banka'da yer alan habere göre; konut kredi faizleri indirimleriyle beraber ipotekli satışların canlandığı emlak sektöründe her ne kadar iç açıcı olmasa da satışların son aylarda hızlanıyor. Emlak fiyatlarının geleceği için tüketicileri üzecek tahminler de uzmanlar tarafından geliyor. Konut fiyatlarının 2020'de artacağını düşünen uzmanlar, emlak fiyatlarının geleceği için artışı tetikleyen bir dizi değişkenleri anlattılar.

Emlak Fiyatlarının Geleceği Nelere Bağlı?

Emlak sektörünün geleceği uzmanlara göre artan maliyetler ve müteahhit cephesinden meydana gelen iflaslar ile konut fiyatlarının 2020'de artması planlanıyor. İnşaat metrekare maliyetlerinin arsa payı hariç 1.500 – 2.000 TL bandına yükseldiğini kaydeden uzmanlar, şu uyarılarda bulundu: “Bu maliyetlerde fiyatları düşük tutmak mümkün değil. Yakın zamanda 100 metrekare bir daire için 350 – 400 bin TL fiyatlaması her il için normal hale gelecek!” Sıfır daire satın almak isteyenlerin önünde iflas eden müteahhitler nedeniyle daha az alternatif oluşturduğunu belirten uzmanlar, yeniden temelden daire satışının popüler olmasını beklediklerini aktaran uzmanlar: “Tüketicilerin sıfır dairede alternatifi azalacak. İnşaat müteahhit sayısı azaldı ve yüksek maliyetler sebebiyle artık daha az müteahhit yeni projeye başlıyor.” yorumunda bulundu.

“Eriyen Konut Stokları ve Yeni Faiz İndirimi ile Konut Fiyatları Artacak”

Uzmanlar müteahhitlerin ellerinde kalan stok konut sayısının azaldığını ifade ederek, stokların erimeye başlamasıyla konut fiyatlarının artacağını düşünüyorlar. Müteahhitlerin her satış ile birlikte bir sonraki ev fiyatını artırdığını kaydeden uzmanlar: “Müteahhitler yaptıkları satış ile borçlarını ödeyerek zaman kazanıyor. Acil nakit ihtiyaçlarının azalması ile birlikte ellerinde kalan evlerin fiyatını artırarak, yükselen inşaat maliyetlerini telafi etmeye çalışıyor.” şeklinde gözlemlerini paylaştılar. Konut kredisi faiz indirimi ile birlikte ev fiyatlarının arttığını belirten uzmanlar: “Konut kredisi faiz oranları indirimi, sanıldığı gibi her zaman tüketici lehine olmuyor. Konut fiyatları her konut kredisi faiz indirimi ile birlikte 20 bin TL ile 50 bin TL arasında artarak, faize verilecek paranın konut sahibine verilmesine neden oluyor.” açıklamasında bulundu.

2020 EV FİYATLARI NE OLACAK, ARTACAK MI?

Uzmanlar belirttikleri nedenlerin ardından 2020 konut ev fiyatları artacak şeklinde fikirlerini beyan ettiler. Konut fiyatları 2020 yılında ne olur sorusuna ise uzmanlar şehre göre konut fiyatları için milyon liraların artık normal karşılanacağı görüşünde fikir birliğine vardılar. Konut kredisi faiz oranları indirimi beklentileri yanında bankaların daha yüksek vadeli konut kredisi ürünleri üzerinde çalıştığını iddia eden uzmanlar, 180 ay vade ile konut kredisi kullanmanın yeni fiyatlama için yetersiz kalacağını belirttiler. Uzmanlr, konut ev fiyatları 2020 için 240 - 360 ay vadeli konut kredisi ürünlerin sayısının artmasını beklediklerini kaydettiler.

Emlak8 ile kazanan emlak ofislerinden olmak ister misiniz?

Emlak8, bir asistan gibi hem emlak hem de müşteri portföyünüzü kolayca yönetir ve firmanıza özel internet sitesi sunar.

Emlak8.net sitesinde kurumsal üyeler tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlak8.net'i bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

© Copyright 2011 - 2022 Emlak8.net bir Kod8 projesidir.

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive