Site aidatları neye göre belirlenir?

Site aidatları neye göre belirlenir?
Sektörel

Site aidatları neye göre belirlenir?

14.12.2019

Takvim Gazetesi köşe yazarı Feride Hilal İmal,okuyucusunun sorduğu ''Site aidatları düşürmek ve ödemeyenlerin ödemesini sağlamak için ne yapılabilir?'' sorusunu cevaplandırdı.

Takvim Gazetesi köşe yazarı Feride Hilal İmal, bugünkü yazısında okuyucusunun sorduğu ''Site aidatları düşürmek ve ödemeyenlerin ödemesini sağlamak için ne yapılabilir?'' sorusuna yanıt verdi. İşte o haber...

Site sakinlerinin birçoğu aidatlarını düzenli ödemiyor. Bunun üzerine aidatlara zam üstüne zam yapılıp, ödeyenlere haksızlık yapılıyor? Aidatları düşürmek ve ödemeyenlerin ödemesini sağlamak için ne yapılabilir?

Özellikle günümüzde kentleşmenin ve toplu yapıların sayılarının artmasıyla neredeyse bir kasaba büyüklüğünde siteler yapılır hale geldi. Sosyal donatıları olan ve güvenlik, temizlik, vale gibi birçok hizmetin de sunulduğu bu sitelerde, bu hizmetlerin sekteye uğramaması için, sitenin neredeyse tek gelir kaynağı olan aidatların doğru bir şekilde belirlenmesi ve tahsil edilmesi çok önemlidir. Aidatların belirlenmesi bir bütçe işidir ve tahmini giderlerin hesaplanması ile oluşan bütçenin yönetim planına göre kat maliklerine paylaştırılması usulüyle yapılmalıdır. Yoksa aidatını ödemeyenlerin yarattığı sıkıntının faturası, ödeyenlerin aidatlarına yansıtılmamalıdır. Aidat borcunu ödemeyenler için aksi yönetim planında belirtilmemişse yasal olarak belirlenmiş aylık yüzde 5 gecikme faizi işletilerek icra takibi yapılmalı ve alacak bu yolla tahsil edilerek hizmetlerin devamlılığı sağlanmalıdır. Genel kurullara katılarak yönetime fikrinizi iletmeli ve diğer kat malikleri ile de konuşarak çözüme kavuşturmalısınız.

Emlak8 ile kazanan emlak ofislerinden olmak ister misiniz?

Emlak8, bir asistan gibi hem emlak hem de müşteri portföyünüzü kolayca yönetir ve firmanıza özel internet sitesi sunar.

Emlak8.net sitesinde kurumsal üyeler tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlak8.net'i bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

© Copyright 2011 - 2022 Emlak8.net bir Kod8 projesidir.

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive