Riskli bina testini yaptırdınız mı?

Riskli bina testini yaptırdınız mı?
Sektörel

Riskli bina testini yaptırdınız mı?

28.01.2020

Elazığ'da yaşanan deprem sonrası Türkiye'nin 81 ilindeki vatandaşlar evlerinin depreme ne kadar dayanıklı olduğunu sorguluyor. Ev sahipleri deprem testi yapan firmaları araştırıyor...

Geçtiğimiz hafta Manisa’da, Ankara’da ve ardından Elazığ’da meydana gelen depremlerden sonra tüm yurdu deprem korkusu sardı. Vatandaşlar ise deprem testi yapan firmalarla görüşmeye başladı. Binalara yapılan deprem testlerinde üç farklı grup bulunuyor. Gözle incelemenin ücreti 3 bin liradan başlıyor. Riskli bina testi ücreti ise 4 bin 500 liradan başlarken kapsamlı bina incelemesinde metrekare başı 8 lira alınıyor.

Sözcü gazetesinden Sevgim Begüm Yavuz'un haberine göre, İstanbul'da bir Kentsel Dönüşüm ve Müşavirlik firması sahibi İnşaat Yüksek Mühendisi Özcan Öz binalara yapılan deprem testlerinin farklı kategorilere ayrıldığını belirtti. Bu testler gözle kontrolü içeren ‘hızlı test’, riskli bina testi olarak bilinen ‘kattan numune testi’ ve her kattan numune alınmasını içeren ‘kapsamlı test’.

GÖZLE TEST 3 BİN LİRA 

Özcan Öz testleri şu şekilde açıklıyor:

"Fiyatlar metrekare ve amaca göre değişiklik gösteriyor. Hızlı test diye tabir ettiğimiz test, gözle kontrol edilen testtir. Çatlak ve kolondaki hasarlara bakılır. Fiyatı 0-bin 500 metrekare arası için 3 bin TL'den başlar. Ortalama 45 dakika sürer."

RİSKLİ TEST 4 BİN 500 TL

"Riskli bina testi diye tabir ettiğimiz testte, tek kattan numune alırız. Fiyatı 0-bin 500 metrekare arası için 4 bin 500 TL'den başlar. Sonrasında ise her 500 metrekarede 500 TL artar."

KAPSAMLI TEST METREKARE BAŞI 8 TL

"Bir de kapsamlı test diye tabir ettiğimiz test vardır. O testte ise her kattan numune alırız. 10 kattan fazla yapılarda uygulanır. Fiyat metrekare başına 8 TL'den başlar."

BİNA RİSKLİ BULUNURSA NE OLUYOR?

İstanbul'da Yapı ve Danışmanlık firmasın sahibi bir İnşaat Yüksek Mühendisi bakanlığın yetkilendirdiği resmi kuruluşlardan bina için değerleme raporu alınması gerektiğini belirtiyor. Eğer bir binaya riskli raporu verilirse 2 ay içinde binanın yıkılması ya da güçlendirilmesine yönelik resmi tebliğ oluşturuluyor. Riskli yapı testi yetkisi verilen firmaların sayısı çok az.

Yetkili bina incelemesi hakkında şu bilgileri veriyor: 

"Fiyat numune sayısına bağlı hesaplanıyor. Zemin incelemesi yapılır, karot numune yapılarak analiz yapılıyor. Fiyat binadan binaya değişmekle birlikte, 5-10 bin TL arasındadır.

Gözle yapılan kontrol testi, hızlı değerlendirme yöntemi. Herhangi bir kurum bunu kabul etmez. Gözle baktığınız bir şeyde betonun kalitesini bilemezsiniz. Beton dayanımını vermez. İçi boş bir rapor veriliyor. Tabi ki sadece binaya gözle bakılarak ‘deprem için güçlendirme yapın' denilebilir.

İkincisi, AFAD'ın çıkardığı Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği kapsamında bina incelenebilir. Bina deprem performansı raporunun fiyatı daha yüksek olabilir. Binayı 2 bin 3 bin liraya değerlendirdiğini söyleyenler doğruyu söylemiyor. 5 katlı ve 10 daireli bina için ortalama 7 bin lira civarlarında olur. Bu inceleme 5 bin liradan başlar."

Emlak8 ile kazanan emlak ofislerinden olmak ister misiniz?

Emlak8, bir asistan gibi hem emlak hem de müşteri portföyünüzü kolayca yönetir ve firmanıza özel internet sitesi sunar.

Emlak8.net sitesinde kurumsal üyeler tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlak8.net'i bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

© Copyright 2011 - 2022 Emlak8.net bir Kod8 projesidir.

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive