Depremi ne zaman ciddiye alacağız?

Depremi ne zaman ciddiye alacağız?
Sektörel

Depremi ne zaman ciddiye alacağız?

5.02.2020

Büyük İstanbul depremi olsaydı ve okullar açık olsaydı, binlerce öğrencimiz enkaz altında kalacaktı! Peki, boşaltılmayan ya da çürük raporu verilmesine rağmen hâlâ eğitime devam eden kaç okulumuz, hastanemiz, evimiz var?

Milliet gazetesi köşe yazarlarından Abbas Güçlü bugün köşesinde "Depremi ne zaman ciddiye alacağız" başlıklı yazısına yer verdi. İşte yazının detayları;

Haberin başlığı aynen şöyle:

Çürük raporuna rağmen 6 yıl eğitim yapılmış!

İstanbul’da da öyle olmadı mı? 5.8’lik depremden sonra, onca okul boşaltılmadı mı?

Bursa’da, Manisa’da, Elazığ’da ya da diğer kentlerde durum farklı mı?

Olası büyük İstanbul depremi gerçekleşseydi ve okullar açık olsaydı, binlerce öğrencimiz enkaz altında kalacaktı!

Peki, boşaltılmayan ya da çürük raporu verilmesine rağmen hâlâ eğitime devam eden kaç okulumuz, hastanemiz, evimiz var?Yaşam bu kadar ucuz olmamalı!Birileri bizi dikkate almıyorsa, bizim, kendimizi ve çocuklarımızı dikkate almamız gerekmez mi?Aklımızın başına gelmesi için ille de büyük acılar mı yaşamamız gerekiyor?Yitirilen onca canın, heba olan onca malın vebalini hangimiz taşıyabiliriz ki?Ne olur artık kendimize çeki düzen verelim!..Bu kadarı olmaz!

Gelin, bu kadarına da pes dedirten haberi, hep birlikte okuyalım:

Bilecik’te riskli okullar bir bir boşaltılırken, bu okulların sayısı 2’ye çıktı.Geçtiğimiz gün riskli binalar arasında yer alan Bilecik’in Pazaryeri ilçesinde Atatürk Ortaokulu boşaltılırken, bugün de Söğüt ilçesinde bir okul depreme dayanıksız diye boşaltıldı. Söğüt ilçesinde eğitim hayatını sürdüren ve 2000 yılı öncesi yapılan 256 öğrencinin eğitim gördüğü Ertuğrulgazi Ortaokulu depreme dayanıksız diye boşaltılırken, öğrenciler eğitim ve öğretimlerine bugün ilçedeki başka bir okul olan 700. Yıl Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde devam etti.

2014 yılında binadan numune alınarak riskli okullar arasına giren okuldaki anasınıfı öğrencileri ise Anadolu İmam-Hatip Lisesi’nde eğitimlerine devam edecek.Bu duruma tepki gösteren veliler, Milli Eğitim Bilecik İl Müdürlüğüne “6 yıl önce alınan numunelerin sonuçları bugün mü?” çıktı diye sorarak, “Ertuğrulgazi Ortaokulu binası için çürük raporu verildiği tarihte, il ve diğer ilçelerde birçok okula da çürük ya da güçlendirilmesi gerekli raporu verildi. Çürük raporu verilen okulda niçin 6 yıldır eğitim yapıldı” dediler.

Bilecik’te durum böyle de diğer kentlerde farklı mı?..

Emlak8 ile kazanan emlak ofislerinden olmak ister misiniz?

Emlak8, bir asistan gibi hem emlak hem de müşteri portföyünüzü kolayca yönetir ve firmanıza özel internet sitesi sunar.

Emlak8.net sitesinde kurumsal üyeler tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlak8.net'i bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

© Copyright 2011 - 2022 Emlak8.net bir Kod8 projesidir.

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive