Konut Fiyatlarına Zam Geldi

Konut Fiyatlarına Zam Geldi
Sektörel

Konut Fiyatlarına Zam Geldi

19.02.2020

Ev alacaklara kötü haber geldi. 2019 yıl sonu itibari ile Türkiye genelinde konut metrekare ortalama birim fiyatı tarihi rekorunu kırarak 2 bin 930 lira seviyesine ulaştı.

Düşen konut kredisi faiz oranları ile beraber beklemede olan talebin konut alımına yönelmesi ile beraber konut fiyatlarında yükseliş başlamıştı. 

KONUT FİYATLARI TÜM ZAMANLARIN ZAM REKORUNU KIRDI!

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından paylaşılan bilgilere göre yurt genelinde yer alan konutların metrekare birim fiyatları 2018 yılının ekin ayından 2019 yılının Mart ayına kadar gerileme göstermişti. 

2019 yılının Nisan ayı itibari ile ise artan konut talebi ile beraber yükelişe geçen konut fiyatları bu trendi devam ettirdi. 2019 yıl sonunda yaşanan bu artışın ardından ortalama konut metrekare fiyatı 2 bin 930 liraya kadar yükseldi. Yaşanan yüzde 2,9 luk artış ile beraber ulaşılan bu seviye tüm zamanların en yüksek seviyesi olarak kayıtlara geçti.

3 BÜYÜKŞEHİRDE KONUT FİYATLARI! ANKARA VE İZMİR'DE EV FİYATLARI YÜKSELDİ, İSTANBUL'DA DÜŞTÜ

3 büyük şehirdeki konut fiyatları incelendiğinde ise konut satış rakamları ile rekor kıran İstanbul'da konut fiyatlarının düştüğü görüldü. İstanbul'da konut fiyatları 2018 yılının Ekim ayında 5 bin 123 liralık seviyeye ulaşarak tüm zamanların rekorunu kırarken dönüm noktasının ardından düşüşe geçmişti. 

Nisan ayında yaşanan düşüş ile beraber 4 bin 632 lira seviyesine kadar gerilerken yaşanan dalgalı seyrin ardından 2019 yıl sonu itibari ile İstanbul'da konut metrekare fiyatları 4 bin 942 lira ile yılı tamamlamış oldu. 

Ankara'da ise yaklaşık 2 yıllık süreçte 2 bin lira üzerinde seyreden konut metrekare fiyatları 2019 yıl sonunu yüzde 5,9 oranındaki artış ile 2 bin 201 lira ile gerçekleşti. Ege bölgesinin incisi olarak anılan İzmir'de ise başlayan kentsel dönüşüm projeleri ile konutların metrekare fiyatları da yükseldi ve 3 bin 383 liralık rakam ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Emlak8 ile kazanan emlak ofislerinden olmak ister misiniz?

Emlak8, bir asistan gibi hem emlak hem de müşteri portföyünüzü kolayca yönetir ve firmanıza özel internet sitesi sunar.

Emlak8.net sitesinde kurumsal üyeler tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlak8.net'i bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

© Copyright 2011 - 2022 Emlak8.net bir Kod8 projesidir.

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive