Sanayi Alanları Şehir Dışına Taşınıyor

Sanayi Alanları Şehir Dışına Taşınıyor
Kentsel Dönüşüm

Sanayi Alanları Şehir Dışına Taşınıyor

27.02.2020

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum yatay yapılaşma için şehirlerde yer açmak adına sanayi alanlarının şehir dışına taşıyacaklarını duyurdu.

Dikey mimariyi yasaklayan kanun düzenlemesinin yürürlüğe girmesi ile beraber şehirlerde yatay mimari için yeterli boş alan olmadığı tartışmaları başlamıştı. 

Konu hakkında açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum dikey mimariyi tamamen sona erdireceklerini dile getirerek yatay şehirleşme için gerekli adımları atacaklarını söyledi. 

ADA BAZLI İMAR PLANLARI GELİYOR!

Bundan sonra imar planlarının ada bazlı olacağını açıklayan Bakan Kurum "Onlar adına süreci tamamen biz yürüteceğiz. Onlar sadece valiliklerimiz, muhtarlıklarımız kanalıyla başvuruda bulunacaklar.

Biz de en azından yerleşik alanlarda yapılması gereken yapıların ne olduğunu, nasıl yapıldığını görecek, süreci işleteceğiz. Artık ada bazlı imar planları yapacağız. Parsel bazlı imar planı kesinlikle yapmayacağız. Yatay yapılaşmanın bu noktada önünü açacağız" dedi. 

YATAY ŞEHİRLEŞME İÇİN SANAYİ ALANLARI ŞEHİR DIŞINA TAŞINACAK

Yatay mimari için artık şehirlerde yer kalmadığı konusundaki iddialara katılmadığını belirten Bakan Kurum "Şehrin içinde birçok çöküntü alanı var, artık şehrin içinden çıkması gereken sanayi alanlarımız var.

Bu, bütün metropollerde hemen hemen mevcut. Bu alanları taşıyacağız. Biz, şehirlerde rezerv alan bulmaya hazırız, rezerv alan üretmeye hazırız. Bu alanlarda yatay yapılaşmanın önünü açacak birçok düzenlemeyi yaptık" dedi. 

Taşınan sanayi alanlarında boşalan arsalar için ise asla rantın söz konusu olmadığını vurguladı.

 

Emlak8 ile kazanan emlak ofislerinden olmak ister misiniz?

Emlak8, bir asistan gibi hem emlak hem de müşteri portföyünüzü kolayca yönetir ve firmanıza özel internet sitesi sunar.

Emlak8.net sitesinde kurumsal üyeler tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlak8.net'i bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

© Copyright 2011 - 2022 Emlak8.net bir Kod8 projesidir.

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive