Konut Kredisi Faiz Oranlarında Son Durum

 Konut Kredisi Faiz Oranlarında Son Durum
Sektörel

Konut Kredisi Faiz Oranlarında Son Durum

9.03.2020

Bankaların konut kredisi faizleri 2019’un ikinci yarısı itibariyle ekonomideki dengelenme ile hızla düştü. Geçtiğimiz hafta kredi faiz artışları durdu. Peki Mart’ın ikinci haftasında en uygun konut kredisi faiz oranı ne kadar oldu?

Konut kredisi faiz oranlarında ekonomide yaşanan kısa süreli dalgalanma ile yaklaşık dokuz aydır devam eden aralıksız düşme ivmesine son buldu. 

Bankaların konut kredisi faizleri 2019’un ikinci yarısı itibariyle ekonomideki dengelenme ile hızla düşmeye başladı. Yaklaşık dokuz aydır devam eden aralıksız kredi faiz indirimleri salgın hastalık ve Suriye'deki jeopolitik riskler karşısında bazı bankalarda yükselişe geçti. 

Kredi Pazarı'nda yer alan habere göre, geçtiğimiz haftanın son işlem günlerinden kurda ve politikada yaşanan yeniden dengelenme ile kredi faiz artışları durdu. Bankaların konut için tabela kredi faiz ortalamaları yüzde 1.26’ ya çıktı. En uygun konut kredisi faiz sıfır konutlar için yüzde 0.79 olmaya devam ederken, ikinci el konut için en düşük kredi faiz oranı yüzde 0.87 oldu.

Bankalardan 150 bin TL tutarda konut kredisi hesaplama yapıldığında kredinin 5 yıl vade için aylık taksitleri 3 bin 150 TL oluyor. Kredinin toplam geri ödemesi ise 189 bin TL’ ye denk geliyor. 

Hafta başında en uygun konut kredisi faizleri şu şekilde;

Kamu Bankaları

Kamu bankaları ilk kez satışa sunulan konutlar için ortak kredi kampanyası sunuyor. Ziraat Bankası, HalkBank, VakıfBank ve Ziraat Katılım Bankası sıfır konut için aylık yüzde 0.79 faiz oranı ile 15 yıl vadeye kadar kredi kullandırıyor. 

Kamu bankalarının geçtiğimiz hafta ikinci el konutlar içinde kredi faiz indirim uygulayarak oranlarını 15 yıl vadeye kadar yüzde 0.94’e indirdi. 

Türkiye Finans Bankası 

Türkiye Finans Katılım Bankası 10 yıl vadeye dek kampanyalı konut finansmanı oranlarını %0.87’ ye tabela oranlarını ise yüzde 0.91’e düşürdü. 

Kuveyt Türk Bankası 

Kuveyt Türk Bankası konut finansmanı ürünü için 10 yıl vadeye kadar yüzde 0.94 kar payı oranı ile finansman sunuyor. 

İş Bankası 

İş Bankası yüzde 1.75 tabela faiz oranı sunsada kampanyalı ürünleri için %0.95 faizle konut kredisi sağlıyor. 

Yapı Kredi Bankası 

Yapı Kredi Bankası 10 yıla dek tüm vadelerde %0.99 faiz oranı ile kredi kullandırıyor. 

Garanti BBVA

Garanti BBVA 10 yıl vadeye kadar yüzde 0.99 faizle kredi sunuyor. Banka 15 yıl vadeye kadar ise yüzde 1.17’ ye faiz ile kredi sunuyor. 

Emlak8 ile kazanan emlak ofislerinden olmak ister misiniz?

Emlak8, bir asistan gibi hem emlak hem de müşteri portföyünüzü kolayca yönetir ve firmanıza özel internet sitesi sunar.

Emlak8.net sitesinde kurumsal üyeler tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlak8.net'i bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

© Copyright 2011 - 2022 Emlak8.net bir Kod8 projesidir.

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive