Koronavirüs kredileri nasıl etkiledi?

Koronavirüs kredileri nasıl etkiledi?
Sektörel

Koronavirüs kredileri nasıl etkiledi?

23.03.2020

Koronavirus tedbirleri kapsamında konut kredisi peşinatları yüzde 10’a indi. Merkez Bankası ve Bankalar Birliğince kredi kullanımını teşvik edici hamleler de yapılıyor. Peki destekler sonrasında 250 bin TL tutarda konut kredisinin taksiti ne oldu?

Geçtiğimiz hafta koronavirus tedbirleri kapsamında konut kredisi peşinatları yüzde 10’a düşmüş Merkez Bankası ve Bankalar Birliğince kredi kullanımını teşvik edici hamleler gelmişti. Peki destekler sonrasında konut kredisi taksitleri ne oldu?

Bankaların konut kredisi faizleri üç çeyrektir kesintisiz düşüş yönünde hareket ederken coronavirüs nedeniyle artan döviz kuru bazı özel bankalarda faizlerin yükselmesine neden oldu. Faizlerin hareketlenmesi ile teşvik ve destekler de arka arkaya geldi. 

Geçtiğimiz hafta virüs salgınına karşı alınan tedbirler dahilinde Cumhurbaşkanı Erdoğan konut kredisi peşinatlarının yüzde 20’den yüzde 10’a düşürdüğünü açıkladı. Ayrıca Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) politika faizlerinde 100 baz puan indirime gitmesinin yaınında zorunlu karşılıklarında değiklik uygulayarak kredi büyümesini destekleyici kararlar aldı. En son ise Türkiye Bankalar Birliği (TBB) bankalara tavsiye kararı göndererek kredi koşullarının kolaylaşmasını, kredi taleplerinin reddedilmesini ve tüketicilere vade, ödeme, yapılandırma gibi taleplerinde yardımcı olmasını talep etti. 

Konut kredileri için yapılan iyileştirmeler sonrasında en uygun faiz oranı kamu bankalarında yer alan ve sadece sıfır konutlar için uygulanan yüzde 0.79 olmaya devam ediyor. Tüm konut talepleri için ise en düşük faiz oranı ise Türkiye Finans’ın kullandırdığı yüzde 0.91’den başlayan konut finansmanı oldu. 

Bankalardan 250 bin TL tutarda konut kredisi hesaplama gerçekleştirildiğinde kredinin 10 yıl vade için en uygun taksitleri 3 bin 200 TL oluyor. Kredinin sonunda masraflar hariç bankaya yapılan toplam faiz ödemesi ise 137 bin 800 TL’ ye denk geliyor. 

Kredi Pazarı'nın araştırmalarına göre 23 Martla başlayan haftada konut için en uygun kredi faiz oranları şu şekilde;

Kamu Bankaları

Kamu bankaları ilk kez satışa sunulan konutlar için ortak kredi kampanyası sunuyor. Ziraat Bankası, HalkBank, VakıfBank ve Ziraat Katılım Bankası sıfır konut için aylık yüzde 0.79 faiz oranı ile 15 yıl vadeye kadar kredi kullandırıyor. 

Kamu bankalarının geçtiğimiz hafta ikinci el konutlar içinde kredi faiz indirim uygulayarak oranlarını 15 yıl vadeye kadar yüzde 0.94’e indirdi. 

Türkiye Finans Bankası 

Türkiye Finans Katılım Bankası 10 yıl vadeye dek kampanyalı konut finansmanı için 60 ay vadeye kadar  yüzde 0.91’ ye 120 ay vadeye kadar ise yüzde 0.95’e  oranı ile konut finansmanı kullandırıyor. 

İş Bankası 

İş Bankası yüzde 1.75 tabela faiz oranı sunsada kampanyalı ürünleri için yüzde 0.95 faizle konut kredisi sağlıyor. 

Akbank

Akbank 10 yıl vadeye kadar aylık yüzde 0.97 faiz oranı ile kredi sunuyor. 

Yapı Kredi Bankası 

Yapı Kredi Bankası 10 yıla dek tüm vadelerde yüzde 0.99 faiz oranı ile kredi kullandırıyor. 

Kuveyt Türk Bankası 

Kuveyt Türk Bankası konut finansmanı ürünü için 10 yıl vadeye kadar yüzde 0.99 kar payı oranı ile finansman sunuyor.

Emlak8 ile kazanan emlak ofislerinden olmak ister misiniz?

Emlak8, bir asistan gibi hem emlak hem de müşteri portföyünüzü kolayca yönetir ve firmanıza özel internet sitesi sunar.

Emlak8.net sitesinde kurumsal üyeler tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlak8.net'i bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

© Copyright 2011 - 2022 Emlak8.net bir Kod8 projesidir.

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive