Salda Gölü eski görüntüsüne kavuşturuldu!

Salda Gölü eski görüntüsüne kavuşturuldu!
Sektörel

Salda Gölü eski görüntüsüne kavuşturuldu!

11.05.2020

Salda Gölü yakınında, çevre düzenlemesi yapan yüklenici firmanın usulsüz çalışmalarla alandan taşıdığı malzeme, bilim insanlarının kontrolünde el işçiliğiyle yapılan hassas çalışmalarla yeniden eski yerine bırakıldı.

Burdur'un Yeşilova ilçesinde beyaz kumsalı ve turkuaz rengi suyuyla ''Türkiye'nin Malpleri'' olarak ün kazanan Salda Gölü yakınında, çevre düzenlemesi yapan yüklenici firmanın bir noktadan usulsüz aldığı malzeme sonrası başlatılan çalışmalarla alan eski haline getirildi.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Burdur'daki Salda Gölü'nde çevre düzenlemesi çalışmasını yürüten yüklenici firmanın, göl kenarına yaklaşık olarak 800 metre mesafedeki bir noktadan iş makinesiyle alınan ve kamyonla taşınan malzemeyle tasviye çalışması yapması üzerine, alanın eski haline getirilmesi için Çevre Bakanlığının talimatıyla başlatılan çalışmalar tamamlandı.

Bilim insanlarının nezaretinde iş makinesi sokulmayan alanda, çok sayıda işçiyle hassas bir çalışma yapıldı. İşçilerin el arabasıyla eski yerine taşıdığı malzemeler, kürek ve tırmıklarla yeniden Beyaz Adalar bölgesindeki orijinal yerine yayıldı.

Alan eski görünümüne kavuştu


Çalışmanın her aşamasını, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un da yakından takip ettiği belirtildi. Bakanlık yetkililerinin kontrolünde titizlikle yürütülen çalışmaların sonunda, alan yeniden eski görünümüne kavuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, çevre projelerinde görüşlerini almak üzere üniversitelerin öğretim üyesi bilim insanlarının da katılımıyla oluşturduğu Çevre ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu üyeleri de yapılan çalışmaların tamamlanmasından sonra bölgeyi kontrol etti.

Salda ve çevresinde incelemeler yapan kurul üyeleri, gölün başka bir alanına taşınan malzemenin eski yerine tekrar getirilmesini sağlayan jeoekolojik restorasyonu da başarılı buldu.

Bilim insanları, yerine konulan malzemeden ve gölün kıyısında bulunan farklı noktalardan numuneler aldı. Böylelikle yeniden eski yerine konulan malzemeye dışarıdan herhangi bir yabancı maddenin karıştırılıp karıştırılmadığının tespitinin amaçlandığı bildilrildi.

Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü laboratuvarında incelenecek olan numunelerle bölgenin mineral yapısının da kayıt altına alınacağı belirtildi.

Emlak8 ile kazanan emlak ofislerinden olmak ister misiniz?

Emlak8, bir asistan gibi hem emlak hem de müşteri portföyünüzü kolayca yönetir ve firmanıza özel internet sitesi sunar.

Emlak8.net sitesinde kurumsal üyeler tarafından sağlanan her türlü ilan, bilgi, içerik ve görselin gerçekliği, orijinalliği, güvenilirliği ve doğruluğuna ilişkin sorumluluk bu içerikleri giren kullanıcıya ait olup, emlak8.net'i bu hususlarla ilgili herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

© Copyright 2011 - 2022 Emlak8.net bir Kod8 projesidir.

Dijital Reklam Ajansı Serbay Interactive